Despre ROTARY

Rotary este o organizatie a oamenilor din diferite profesii, care asigura servicii umanitare, promoveaza standarde etice inalte in toate domeniile de activitate si stabileste relatii de buna intelegere.

Principiile fundamentale Rotary sunt: "A servi mai presus de sine insusi" si "Profita mai mult acela care serveste cel mai mult".Asociatie de egali, fiecare recunoscut profesional in domeniul sau de activitate, reunind persoane de caracter si care se bucura de o buna reputatie, lucrand ca buni profesionisti, lideri ai comunitatilor locale, Rotary promoveaza idealul de a servi binele public in profesie si in societate, dand dovada de integritate.

In intreaga lume exista aproximativ 33.000 de Cluburi Rotary, care au peste 1,2 milioane de membri.

Testul celor Patru Cai: Adoptat de Rotary in 1943. Creat de catre Rotarian Herbert J. Taylor in 1932 atunci cand a fost solicitat sa preia conducerea unei firme care se afla in pragul falimentului. Una din cele mai tiparite si citate declaratii de etica in afaceri, din lume. A fost tradusa in mai mult de 100 limbi straine si publicata in 1000 de moduri.

Despre lucrurile pe care le gandim, spunem sau facem, putem afirma ca:

1. Este acesta Adevarul?

2. Este drept pentru toti cei implicati?

3. Va duce la sporirea bunavointei si la o mai buna prietenie?

4. Va fi benefic pentru toti cei implicati?